تبلیغات
بایداری تا ظهور - کلیسای حوزه

بایداری تا ظهور

(( ان الله یحب الذین یقاتلون فی سبیله کانهم بنیان مرصوص ))

                                                         بسم الله الرحمن الرحیم

 از دیر باز علمای اسلام با در دست داشتن ودیعه الاهی به نام حوزه علمیه میراث رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم)خط مقدم مبارزه علیه طاغوت و استکبار بوده اند.آن زمانی که تنباکو را تحریم کردند از اولین پیروزی ها و جبهه گیری های علنی حوزه علمیه به شمار می رفت.

 آن چه امروز از حوزه نام برده می شود غیر از آن حوزه مقدسی است که به امام صادق(علیه السلام)نسبت داده می‌شود.امروز نگاهی به کلام حضرت امام خامنه‌ای نشان می‌دهد که حوزه های علمیه در وضعیت عجیبی به سر می‌برند و در عین حال این موضوع مهم یکی دیگر از موضوعاتی‌‌است که طبق معمول با بی توجهی مسؤولین رو به رو شده است.

 سخن را با کلام حضرت آقا شروع کنیم:

 ((اگر حوزه تغییری ایجاد نکند یا منزوی می‌شود و یا رو به انحطاط می رود))

 بسیار کلام سنگینی است.حووزه ای که خود حضرت اقا فمودند ((مسوولیت دین داری مردم را به عهده دارد))پس ازهزار و چهار صد سال حیات  چگونه رو به انحطاط و یا انزوا می‌رود؟

 وقتی صحبت از اصلاح حوزه پیش می‌اید با این طور صحبت ها رو به رو می‌شویم:

 تجدید کتاب های درسی-زود تر گذشتن از مقدمات-اضافه کردن درس های جدید و خواندن کتاب های شهید مطهری و برنامه هایی از این قبیل.

 متاسفانه باید گفت این برای حوزه های علمیه چیزی فراتر از حد انتظار است.در ابتدای کار باید به موضوعات دیگری پرداخت.

  مدیریت

 ((وجود نظام مدیریت حوزه علمیه از اوجب واجبات است...  بدون تردید نظام مدیریت در حوزه علمیه قم نیازمند تقویت و تکمیل است اما اگر همین مدیریت هم نمی‏بود کارهای انجام شده بر زمین می‏ماند و خلا ناشی از آن بر مشکلات حوزه می‏افزود بنا بر این باید مدیریت حوزه از جهات لازم تکمیل و حدود و مرزهای آن مشخص شود تا بر بخش عظیمی از حوزه اشراف داشته باشد و بتواند با اقتدار بر آن اعمال برنامه کند ))

 بعضی صحبت های دیگر حضرت آقا می رساند که حوزه فاقد مدیریت است.

 بله در مدیریت حوزه علمیه قم نزدیک صد اتاق وجود وجود دارد که هر صد اتاق خود مدیر و مختار است.حوزه قم که راضی شد بعد حوزه فارس و اگر فارس رد کرد قم هم چیزی نباید بگوید.حالا بیا و درستش کن.دیگر خود حوزه ها هم بماند که هر حوزه ای قئووانین خودش را دارد و مرگز مدیریت این وسط همه کاره و هیچ کاره نه هیچ کاره هیچ کاره می ماند و تنها مدارس عرض اندام می کنند.مصاحبه با سوال های عجیب و غریب را مرکز انجام می‌دهد و بعد به فلان مدرسه ارجاع می دهند اما مدرسه از پذیرش سر باز می‌زند.مدیریت مدیریت جالب و بی سابقه ای است.

  از قانون چه خبر

  جو بی قانونی از دیگر مشکلات حوزه علیه به شمار می‌رود.البته این بخش هم زیر مجموعه عدم مدیریت لازم است(لازم برای احتیاط و گرنه عدم مدیریت مطلق )مدیر مرکز فارس حکمی صادر می کند و مثلا معاون آموزش مخالفت می‌کند و اگر کار را به معاون بسپارد و چند روز مرخص تشریف داشتنه باشند و طلبه از نظر مدیر بی خبر باشد پذیرشش منتفی است.به همین راحتی

 مساله پزشکی

 طبق این قاون کسانی که شماره چشم نسبتا بالایی هم یعنی شماره چشم چهار داشته باشند پذیرش نمی شوند.کسانی که اندکی انحراف چشم داشته باشند پذیرش نمی شوند.کسانی که وزن بالا داشته باشند هم چنین.کسانی که بعضی حروف را خوب ادا نکنند کافر واجب القتل هستند.با این حساب یکی از پیامبران اولو العزم که حرف سین را خوب ادا نمی کرد مردود است.(نعوذ بالله)خدا را شکر که بعضی علمای به  حق به نام یکی دو قرن دیر تر نیامدند و گرنه رد می‌شدند.یک کلام بعضی اوقات مثل این که منتظرند ملائکه نازل شوند و این ها پذیرش کنند.

 جو اخلاقی

 تنها همین بس که یک نفر را رد کردند و (عین جمله)گفتند قیافه اش تابلو بود.این هم البته از قانون مساله پزشکی است.این از مسوولین بقیه بماند.

 یک مشکل بی‌نام

طلبه پایه چهاری نمره هایش از سیستم پاک شد و گفتند باید از پایه یک بخوانی.

 طلبه ای ممکن است کد طلبه‌گی‌اش هین طور اتفااقی پاک شود.

 طلبه ای شهریه اش بی خود و بی جهت ممکن است قطع شود.

 

 در آخر

 این ها گوشه ای از موضوعات عجیب و غریب حوزه علمیه است.این حوزه جدا با کلیسای مسیحیان قرون وسطی بسیار قابل تشبیه است.

 عده ای در کلیسای قرون وسطی به خاطر جو حاکم معترض شدند و پروتستان را تشکیل دادند.طلاب بسیار معترض هم دست به فعالیت هایی زده اند.

 در مورد جو سرکوب اخراج از حوزه رضویه شاید کافی باشد شاید هم نباد قضاوت با خدا ان الله لا یهدی قوم الظالمین

 انصافا جای مارتین لوتر خیلی خالی است.


نوشته شده در جمعه 1 اردیبهشت 1391ساعت 12:17 ق.ظ توسط ---| نظرات ()

نمایش نظرات 1 تا 30
مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin
http://fatemiyon.ir/index.php/multimedia/1390-05-29-18-44-13/6032-07 http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=73065&88-1391-02-23-17-musicID=51850 helali011__1_.wma - 307.3 Kb