تبلیغات
بایداری تا ظهور - وظایف ، اختیارات و اولویت های رئیس حمهور

بایداری تا ظهور

(( ان الله یحب الذین یقاتلون فی سبیله کانهم بنیان مرصوص ))

 
 
 ; اصل 113 قانون اساسی
پس‏ از مقام‏ رهبری‏ رییس‏ جمهور عالیترین‏ مقام‏ رسمی‏ كشور است‏ و مسئولیت‏ اجرای‏ قانون‏ اساسی‏ و ریاست‏ قوه‏ مجریه‏ را جز در اموری‏ كه‏ مستقیما به‏ رهبری‏ مربوط می‏ شود، بر عهده‏ دارد.

 اصل 122

 رییس‏ جمهور در مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ در جلسه‏ ای‏ كه‏ با حضور رییس‏ قوه‏ قضاییه‏ و اعضای‏ شورای‏ نگهبان‏ تشكیل‏ می‏ شود به‏ ترتیب‏ زیر سوگند یاد می‏ كند و سوگندنامه‏ را امضا می‏ نماید. بسم‏ الله‏ الرحمن‏ الرحیم‏ "من‏ به‏ عنوان‏ رییس‏ جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ كریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‏ كنم‏ كه‏ پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ كشور باشم‏ و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای‏ مسئولیتهایی‏ كه‏ بر عهده‏ گرفته‏ ام‏ به‏ كار گیرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم‏ و اعتلای‏ كشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هر گونه‏ خودكامگی‏ بپرهیزم‏ و از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ كه‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏ حمایت‏ كنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی‏ كشور از هیچ‏ اقدامی‏ دریغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏ السلام‏ قدرتی‏ را كه‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است‏ همچون‏ امینی‏ پارسا و فداكار نگاهدار باشم‏ و آن‏ را به‏ منتخب‏ ملت‏ پس‏ از خود بسپارم‏."
 اصل 125 
 
امضای‏ عهدنامه‏ ها، مقاوله‏ نامه‏ ها، موافقت‏ نامه‏ ها و قراردادهای‏ دولت‏ ایران‏ با سایر دولتها و همچنین‏ امضای‏ پیمان‏ های‏ مربوط به‏ اتحادیه‏ های‏ بین‏ المللی‏ پس‏ از تصویب‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ با رییس‏ جمهور یا نماینده‏ قانونی‏ او است‏.
 
 جابه جای قانون اساسی در مورد وظایف و اختیار رئیس جمهور را مطالعه کنید.
 رئیس جمهور به اندازه دومین مقام رسمی کشور می‌بایست وظایف و نقشی اساسی ایفا کند.به اندازه ای نقش های اساسی رئیس جمهور باید دقیق ایفا شود که در صورت مجرم و خطا کار شناخته شدن ، به تبع شخصیت حقوقی وی باید به عنوان مثال حبس و یا .. به زمان پس از ریاست جمهوری وی ( البته در امور شخصی مانند سانحه رانندگی)موکول خواهد شد.
 
رئیس جمهور علاوه بر رسیدگی بر  مسایل مهم و اساسی و رسیدگی به اولویت های صحیح ، نمی‌باید در امور دیگر قوای سه گانه دخالت کند.
 در وضعیت کنونی کشور ، با وجود مشکلات کشور در حوزه اقتصاد ،‌رئیس جمهور می‌بایست اولویت ها را در جهت اقتصاد مقاومت صرف نظر از دیگر مواضع به درستی انتخاب نماید.
 متاسفانه با دامن زدن به مسایلی همجون اشاره به توبه حر ، و زمینه سازی اندک اندک برای گفمان عفو فتنه گران به نظر می‌رسد آقای رئس جمهور دو اشتباه عمده مرتکب شده اند.
 اولا پذیرش توبه یک موضوع شخصی است و حکم آن در دست ولی فقیه می‌باشد.
 ثانیا عفو سیاسی آنان در دست قوه قضایئه و دیگر نهاد ها می‌باشد.
 آقای رئیس جمهور در شرایطی که مردم در وضع اقتصادی عدیده قرار دارند می‌بایست نفع عمومی را بر نفع شخصی عده ای فتنه گر ترجیج دهد.
 آقای رئیس جمهور ،‌ خود را در حد یک شهر وند عادی فروکاست ندهند و به وظایف اساسی خود بپردازند. 
  حا دارد ریاست محترم قوه قضاییه همانند تذکر به رئیس جمهور گذشته در قبال بازدید از اوین به ایشان هم تدکر لازم را جهت عدم دخالت در امور مربوط به این نهاد را لحاظ کنند .
 البته از نظر بررسی استراتژی بحث علی حده ای دارد.
 

نوشته شده در یکشنبه 16 آذر 1393ساعت 06:05 ب.ظ توسط ---| نظرات ()

مرجع دریافت قالبها و ابزارهای مذهبی
By Ashoora.ir & Night Skin
http://fatemiyon.ir/index.php/multimedia/1390-05-29-18-44-13/6032-07 http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=73065&88-1391-02-23-17-musicID=51850 helali011__1_.wma - 307.3 Kb